1415

Ambon



Klíč:
Téma:
Příspěvek:

Zobrazení příspěvku č. 428: #

Administrátor --- 9. 10. 2008
Z tisku - prozřetelný makléř

Burzovní makléř z Wall Street opustil Manhattan a odešel do bulharského monastýru

Britské noviny "The Daily Telegraph" se rozhodly vyprávět svým čtenářům o jednom neobvyklém lidském osudu. 32-letého Bulhara Christa Miškova čekala skvělá kariéra na New Yorské burze, jenže on se rozhodl vyměnit nákladné obleky a drahé boty za černou mnišskou řízu a sandály. Dle jeho vlastních slov - náhle pro něho bylo těžké hledět, jak lidé utrácející více, než vydělávají, a trpí tváří v tvář finančním krizím, které čas od času otřesou světem. Přestal rozumět bankéřům a makléřům, prožívajícím smrtelnou úzkost z perspektivy ztráty své práce.

Navíc je přesvědčen, že krach bank a dalších finančních institucí udělí lidem užitečnou lekci pro jejich život, jinak budou brzy hladovět. "Mnozí lidé ve světě vůbec nerozpoznají, že si vlastně nevydělali na jídlo, kterým se sytí, protože jen přijímají, ale nic nedávají. Jenže spotřebuješ-li více, než si vyděláš, pak to znamená, že někdo ve světě bude hladový," praví bratr Nikanor.

Jeho kolegové vůbec nedokázali pochopit, proč se Christo rozhodl stát se monachem. Pro něho to však byl jediný výsledek cesty vnitřního hledání, která ho přivedla až k poznání, že materiální hojnost není ničím ve srovnání s bohatstvím duchovním.

"Každý se může stát dobrým makléřem, ale světu to sotva přinese něco dobrého," tvrdí. "Stále hledáme štěstí ve vnějších věcech, v materiální sféře, což jenom přináší rozklad do našeho nitra i do okolního světa," dodal bratr Nikanor.

Zatímco dříve Christo Miškov "dojil" zlaté tele na Wall Street (poznamenávají noviny), tak nyní musí vstávat za rozbřesku, aby šel pracovat do monastýrské sýrárny. Místo přepychového Manhattanu je dnes místem, kde bydlí, Curnogorskij monastýr z 12. století vzdálený 40 km na západ od Sofie.

Tato změna jeho života ho netrápí. Když před pěti lety oblékl mnišskou řízu, byl jedinou komfortní věcí, již si ponechal, mobilní telefon, který však používal výhradně pro telefonování s bývalými kolegy a bohatými Bulhary kvůli opatření finanční pomoci na obnovu svého starobylého monastýru (v době komunismu v něm byl koncentrační tábor). I s touhle misií se vyrovnal úspěšně.
NEWSru.com



Krize na burze

Takhle se dnes vydělávají velké peníze - počítačem a telefonem. Nikoliv vytvářením hodnot, ale spekulací.
"...byla to výše osobních platů v Londýně a na Wall Street (nejvyšší finančníci vydělávají běžně 15 - 20 milionů liber ročně) spolu s přesvědčením, že chtivost po penězích je tou správnou doktrínou, co zlikvidovalo nutnost, aby se jednotliví finančníci starali o svou pověst. Tito lidé se nemusejí starat o svou pověst. Stačí jim jen jedna dohoda nebo jediný rok ve vrcholné funkci a už nikdy pak nemusejí znovu pracovat. Byly tak zlikvidovány pobídky, na jejichž základě lidé kdysi jednali férově - úměrný vztah mezi přidanou hodnotou a odměnou...
(Americký ministr financí Henry Paulson, bývalý generální ředitel banky Goldman Sachs, který si vyjednal, před tím, než to místo přijal, zvláštní výjimku, že nebude muset platit daně, nemá zrovna smysl pro férovost.)" (Citace už nevím odkud; ale to je v daném případě asi celkem jedno, protože obecná platnost řečeného je zřejmá.)











Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz