1242


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii

Zobrazení příspěvku č. 516: #

Administrátor --- 11. 5. 2009
Z došlé pošty - výstava

Vernisáž výstavy Rumunské církevní umění

Úterý, 12 Květen 2009 18:30

Kurátor: Mihaela Palade

Budou vystaveny práce následujících umělců: Ana Ilie, Elena Murariu, Maria Elisabeta Bonef, Sorin Efros, Otilia Georgeta Efros, Mirela Leahu, Alexandru Nicolau, Claudiu Opaină.

Na vernisáži bude promítán dokumentární film Ancy Filoteanu, který se věnuje rumunskému ikonografickému umění a umělcům-ikonářům.
Výstava bude přístupná do 14. června.

Výstava o současném církevním umění zahrnuje práce s náboženskou tematikou vytvořené různými technikami a na různých materiálech: ikony vytvořené temprou na dřevě, práce náboženské grafiky, ikony na skle, ikony na dřevě, mramoru a mozaiky, ikony na pergamenu.

„Ikony nejsou krásné proto, že vyjadřují krásu tohoto světa, ale protože ji proměňují, odkazují ke kráse božského světa, aniž by stíraly krásu světa stvořeného - nepopírá přírodu, stvoření jako takové, ale ani se mu neklaní. Ikona si formulovala vlastní způsob jazykového vyjádření vymezující se od umění s náboženskou tematikou, ale s realistickým ztvárněním.” (Mihaela Palade)

„Ještě více než profánní umění si umění ikonáře žádá nejen mistrovství a talent, ale i inspiraci – dar Ducha svatého. Očištěna od čehokoliv, co by mohlo být osobní, a omezena na podstatu, je ikona určena duchovnímu oku jako zobrazení neviditelného světa, světa nebeského. Ikonářovo umění reflektuje ne životní problémy, ale křesťanskou odpověď na následující: ne utrpení mučedníka pro víru, ale trpělivost, kterou člověk na cestě svatosti akceptuje a naplňuje s oddaností a radostí vůči vůli Boží.” (Anca Filoteanu)

http://www.icr.ro/praga/
www.rumunskoprovas.cz


Rumunský Kulturní Institut
Anglická 26, Praha 2, 120 00

Tel: 00420 - 222 523 096
- 222 522 865Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz