1242


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii

Zobrazení příspěvku č. 561: #

Administrátor --- 17. 9. 2009
Z tisku - obavy z infekce cloumají italskou církví

Budou či nebudou smět Italové v září líbat nádobku s krví sv. Januária?

Kvůli šíření viru prasečí chřipky A/H1N1 zakázala neapolská církevní i světská moc katolíkům líbat křišťálový flakón s krví patrona města sv. Januária (na Ambonu o něm).

Den svého nejoblíbenějšího světce Neapolitané slaví dne 19. září, kdy věřící netrpělivě očekávají zázrak - zaschlá krev, která byla dle tradice sebrána odvážnou Neapolitánkou po smrti mučedníkově v r. 325 a je opatrována v křišťálové nádobce, náhle vzkypí a stane se tekutou. Kromě 19. září se zázrak opakuje ještě dvakrát v roce: 16. prosince a první květnovou neděli. Poprvé prý zázrak nastal v r. 1389, více než tisíc let po smrti mučedníka. Skeptikové vidí příčinu tohoto jevu v chemické reakci jakýchsi materií umístěných do nádoby spolu s krví.

Bez ohledu na mnohaletou tradici, v tomto roku zakázali věřícím políbit nádobku s krví světce, která se stane tekutou. Je to "kvůli opatrnosti nikoliv na poplach či k vyvolání paniky", uvedl neapolský kardinál.

Místo políbení bude věřícím dovoleno dotknout se nádobky s krví čelem. Rozhodnutí už vyvolalo spory v italské společnosti. Představitel socialistické strany prohlásil, že rozhodnutí "by mohlo vést k psychóze (v souvislosti s virem A/H1N1), kterou už nebude možno zastavit". Minulý týden byl zaregistrován první případ úmrtí na prasečí chřipku v Itálii.

Noviny Stampa, Izvestija

P.S.
Podle některých zpráv bylo rozhodnutí změněno a Neapolitanům bude dovoleno flakón s krví mučedníka přece jen políbit. Věřící mají doufat v zázračnou ochranu před virem. Kardinál Crescenzio Sepe podle agentury AP řekl, že věří v "sílu modliteb a ve světcovu ochranu".


Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz