1247


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii

Zobrazení příspěvku č. 846: #

Administrátor --- 6. 11. 2012
Ze světa - zesnutí nejvyššího představitele Bulharské církve

Zemřel bulharský patriarcha Maxim

Představitel Bulharského patriarchátu vladyka Maxim zemřel 6. listopadu v Sofii ve věku 98 let. Umřel přibližně ve 4 hod. ráno místního času.

Posvátný synod uveřejnil zprávu: "Dnes stanul před Pánem Jeho svatost bulharský patriarcha a metropolita sofijský Maxim."

Před devíti dny v Bulharsku slavnostně oslavili 98. narozeniny patriarchy, který usedl na patriarší trůn v r. 1971 a stal se tím po zesnulém patriarchovi Kyrillovi 21. nejvyšším představitelem Bulharské pravoslavné církve.

Patriarcha Maxim (světským jménem Najdenov Minkov) se narodil 19. října 1914 ve vesnici Orešak (Lovečský region). V r. 1935 úspěšně ukončil Sofijský duchovní seminář pojmenovaný dle sv. Klimenta Ochridského. V r. 1941 v kapli teologické fakulty přijal mnišské postřižení a jméno Maxim. V r. 1956 byl vysvěcen na biskupa

V r. 2004 mu bulharský prezident Georgij Pyrvanov udělil nejvyšší státní vyznamenání, řád "Stara planina" prvního stupně za "zásluhy o ochranu duchovního života bulharského národa a též za moudré vedení Bulharské církve".

Věčná paměť!

Pravoslavie.ru, Itar-tass
Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz