1255


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii

Zobrazení příspěvku č. 861: #

Administrátor --- 17. 12. 2012
Ze světa - pokračuje uskutečňování porcování Srbska

Tisíce Srbů blokují výstavbu oficiálních hranic s Kosovem. Bělehrad ustupuje tlaku EU

Srbské úřady ustupují požadavkům Evropské unie a jdou tak na ruku albánské „vládě“ na Kosovu a Metohiji, když přistoupili k budování plnohodnotných hraničních přechodů mezi Kosovem a centrálním Srbskem.

Práce na výstavbě hranic začaly již před třemi dny a pokračují poměrně rychlým tempem, aby byly hotové co nejdříve. Srbové z Kosova původně nevěřili tomu, že by jejich vláda k něčemu takovému přistoupila, když však někteří cestovali do centrálního Srbska, zjistili, že hraniční přechody jsou už z poloviny hotové a svolali proto velké protesty a blokády.

V místech je nyní kolem dvou tisíc lidí, kteří stavební práce blokují. V Kosovské Mitrovici jsou od páté hodiny ráno puštěny sirény, které vyzývají občany, aby se přidali k blokádě. Aktuálně je takto zablokovaný administrativní přechod Jarinje na silnici Leposavic – Raška. Situace je přesto klidná, v obou směrech dosud projížděla auta. Na místo dorazili i američtí vojáci z jednotek KFOR, kteří hlídají, aby stavba přechodu pokračovala.

Kontroly přesto zatím má zajišťovat srbská policie, nikoli celní služba. Hranice vzniká na základě dohod mezi Bělehradem a Prištinou. Nejen na Kosovu, ale v celém Srbsku se proti této dohodě konají demonstrace, nejaktivnější jsou studenti. Velká demonstrace se má uskutečnit dnes od 13 hodin před Národní skupštinou v Bělehradě.

Celá akce představuje nepochopitelný ústupek současné srbské vlády. V okamžiku, kdy bude přistoupeno na vznik regulérních státních hranic, vláda Srbska tak de facto uzná nezávislost Kosova a to proti vůli vlastního národa. Takové snahy je nutné přísně a bezpodmínečně odmítnout, Kosovo je Srbsko!


Více zde


Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz