1256


Ambon

Pravoslavný weblog a listárna pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii

Zobrazení příspěvku č. 796: #

Administrátor --- 15. 6. 2012
Ze světa - napětí v Rusku graduje

Protojerej Vsevolod Čaplin vyzval věřící, aby bránili své náboženské principy třeba i silou

Ruská pravoslavná církev odmítá princip "neodporovat zlu násilím", ale vyzývá své věřící, aby bránili své křesťanské principy i za použití potřebné síly. Mluvčí Moskevského patriarchátu otec Vsevolod Čaplin dále prohlásil:

"Nyní je nutno učinit vše, aby už nikdy nezískali moc nad národem a jeho vírou revolucionáři a uzurpátoři. Musíme umět bránit své chrámy, víru a vlast. Pravoslavným křesťanům nepřísluší zaujímat v tomto boji postoj nešťastné a ponížené oběti, k čemuž je tlačí současná masová kultura... Proti zlu je nutno se postavit i silou," cituje Interfax slova prot. Vsevoloda Čaplina (předsedy synodálního odboru RPC pro vztah mezi církví a společností).

Jako příklad uvádí otec Vsevolod události, které se staly před 90 lety v městě Šuja v Ivanovské oblasti, kdy se několik obyvatel města pokoušelo silou zabránit zkonfiskování chrámových cenností.

Takové křesťanství považuje otec Vsevolod za správné. "Křesťanství to není muzikál Andrewa Lloyda Webbera ani Bulgakovův román. Křesťanství to je Evangelium, blahověrný kníže Alexandr Něvský, světitel Filaret Moskevský, spravedlivý Jan Kronštadtský, sv. patriarcha Tichon, který uvalil anathemu na pronásledovatele církve. S takovým křesťanstvím má Rusko budoucnost," uvažuje kněz.

Už dříve otec Čaplin, který je jedním z oficiálních představitelů RPC, vyzval odmítnout ideje humanismu (tj. antikřesťanské tzv. "osvícenské" ideje; a dále radil otec Vsevolod nepodřizovat se diktátu tzv. "politické korektnosti"; pozn. překl.). Radil věřícím, aby neuznávali světské zákony a hodnoty, které odporují pravoslavnému náboženskému přesvědčení.

Ruský tisk (Interfax, Polit-sovět)P.S.

Otec Vsevolod je v ruské veřejnosti znám poněkud ostřejšími výroky, v některých případech lze hovořit snad až o kontroverzních prohlášeních. Na druhé straně princip použití síly při obraně před hrůzami masového krveprolití a hlavně při obraně víry národa je znám z církevní historie a schvalován posvátnou církevní tradicí; je též obsažen i v otázce, kterou si ohledně začátků bolševické revoluce kladl Alexandr Solženicyn: „Mohlo by k hrůzám stalinské diktatury dojít, kdyby každý člověk v každém domě popadl sekyru a touto sekyrou ubil prvního čekistu?“

Hlavní stránka Ambonu - standardní zobrazení všech příspěvků

Tematický přehled příspěvků Ambonu

Český pravoslavný web www.orthodoxia.cz